www.hobisilah.com
28 Mart 2020, 17:28:13 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
 
   Ana Sayfa   OKUNMAMIŞ KONULAR Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Optik Merkezleme'nin önemi  (Okunma Sayısı 11337 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
isarslan
A Takımı
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)

Çevrimdışı Çevrimdışı


Üye ID: 3044

Kayıt tarihi 23 Ocak 2011, 01:29:11

Nerden: ankara
Yaş: 32
Mesaj Sayısı: 2186


« Yanıtla #25 : 19 Temmuz 2014, 22:00:52 »

Bide aynaolayini denemistim.ama hangi durbunde denedim hatirlamiyorum.optima vardi 3-9*44 oda olabilir bide bsa var 8-32*44oda olabilir.ama yapmistim hatirliyorum.hatt eski konularda hayri abi yazmis onu okuyunca denemek iscin yapmisim.

GT-I9001 cihazımdan gönderildi
Kayıtlı

AA s510 carbine .22 ( Audrius regülatör ) BSA 8-32*44ao

AB Rh (-)

Forum Logo by kurmakolum, on Flickr
mehmetozkul
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı

15...20 metreye atışlarda tüfek kormak yoruyor

Üye ID: 7518

Kayıt tarihi 23 Haziran 2013, 16:01:49

Nerden: denizli
Yaş: 54
Mesaj Sayısı: 44


« Yanıtla #26 : 20 Temmuz 2014, 02:17:20 »

emeginize saglık kardeşim...inanılmaz geliştirici bir konu olmuş
bir cok arkadasımızın proplemine derman olmuştur muhakkak
teşekkürler
Kayıtlı
karakuscher
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı


Ercan KARAKUŞ

Üye ID: 8357

Kayıt tarihi 30 Ekim 2014, 10:10:56

Nerden: Talas- KAYSERİ
Yaş: 41
Mesaj Sayısı: 8


« Yanıtla #27 : 05 Aralık 2014, 17:37:34 »

         OPTİK MERKEZ, NİŞAN HATTI ve DÜRBÜN MONTAJI

   Bu yazımda tüfek dürbünlerinde optik merkezin önemi, ayarı, işlevi ve dürbünün  montajı hakkında torik detaylar ve uygulamaya dair bilgiler bulacaksınız. Bilgiler ateşli ve havalı tüfekler içinde geçerlidir. Yalnız balistik farklılıklar olacağı unutulmamalıdır.
 
   Konuya kabaca reticle (retikıl) nedir diye başlayalım. Reticle silah dürbünlerinden bakınca görülen artı şeklidir. Çeşitleri çoktur biz buna şimdilik artı şeklinde olan retikıl diyelim.  Ondan da önce kabaca dürbün nedir? Dürbün, uzağı yakın eden optik lenslerden oluşan bir teleskoptur. En öndeki lensin çapı ve büyütme gücüne göre adlandırılır. 8-32X50 mm dürbün demek 8 ila 32 kat arasında yakınlaştırma yapan ve önde 50 mm ışık toplayıcı lensi olan demektir. Öndeki lensin çapı büyüdükçe göze ulaşan ışık artacağından görüntü kalitesi ve çözünürlükte artar. Bunlar fiyatı ve kaliteyi etkileyen mevzulardır. Öyleki teleskop sınıfına koyduğum bu aletler asında ışık kovalarıdır. Çap büyüdükçe yani kova büyüdükçe görüntü kalitesi artar.  Çeşidi ve ilave özelliklerine göre modelleri çoktur. Bizim kullandığımız dürbünler tüfeklere monte edilen riflescope diye adlandırılan modellerdir. Kullanım amacı uzak mesafelerdeki hedefi net görmek ve tam isabetli atış yapmaktır.
   
   Buraya kadar gayet güzel, peki bu iş nasıl işliyor. Normal çift göz ile bakılan dürbünlerde ortada artı bulunmaz. Onlar sadece yakınlaştırma yapar. Ama atıcılıkta bu işe yaramaz. Çünkü referans noktası olması gerekir. İşte buda retıkıl dediğimiz artı nın tam ortası referans noktasıdır.  Atış yaparken nişan hattı retıkıl ve hedefin üst üste çakıştırılması demektir. Peki nişan hattı nedir? Dürbünsüz tüfeklerde tabir şudur. Göz, gez, arpacık ve hedefi aynı hizaya aldığınızda oluşan hat (hayali çizgi) nişan hattıdır. Bu hattı mermi namludan çıkana kadar sabit tutmak atıcının başarısını belirleyen temel etkendir. Peki dürbünde bu iş nasıl oluyor. Mantık aynıdır fakat gez ve arpacık artık devreden çıkmış yerine tek referans noktası olarak retikıl girmiştir. Göz, retıkıl merkezi ve hedef artık yeni nişan hattıdır.

   Dürbünlü tüfek ile atış yapmak işi kavrayana kadar zevk vermez. Ama sonrasında hele de iyi mesafe, rüzgar ve yerçekimi tahminleriniz varsa bu iş çok haz veren bir şekil alır. Gerçi yerçekimi sabit iken diğerleri değişkendir.

   Efenim şimdi dürbünü aldık çapı da 8-32X50 olsun. İyide bir para verdik ve tüfeğe taktık 200 metreye atış yapıyoruz. Sonuç fiyasko? Dedik ki bura çok uzak 20 metreye atalım sonuç gene fiyasko! E ne olacak şimdi o kadar masraf ettik hobi yapacağız dimi !

   Şimdi her şeyden önce atışı unutun. Nişan hattının doğruluğu için optik merkez ayarı yapmalıyız. Temel olarak tüfek dürbünlerinin içinde, erector tube denilen boru gibi bir tüp daha vardır. Retıkıl, bunun ortasındadır. Ancak erector tube dürbün borusunun tam ortasında çoğu zaman olmaz ve adeta bir müzik enstürmanı akord etmek gibi ayarlamak gerekir.

   Peki bu artıyı yani erector tube denilen tüpü, dürbün borusunun tam ortasına nasıl alacağız? Bunu başarırsanız dürbünü akord etmiş olursunuz. Erector tüpünü ortalamak demek, dürbündeki lenslerin merkezini retıkılın merkezi ile adeta ip gibi aynı hizaya getirmek demektir. Bunu dürbünde sağda ve üstte bulunan taret (turret) denilen ayar yerleri ile yapıyoruz. Çeşitli teknikler var ayna ile, hedefe nişan alarak, dürbünü tüfekten söküp bir düzeneğe takarak vs. Ben ayna tekniğini pas geçiyorum. %100 doğru olmadığını tecrübe ettim. Ama siz isterseniz yapın aşağı yukarı yaklaşık bir hizalama veriyor.

   Benim izah edeceğim yol videodaki tekniktir. Bu arada videodaki tüfeğin tüfek olmadığını sadece dürbünü sabit tutup çevirmekte kullanılan bir düzenek olduğunu farzedin. Çünkü bu aşamada tüfek olması şart değildir. Evvela taretlerdeki klikleri sonuna kadar gevşetin, başa gelince zorlamayın ve sabırla klikleri sayarak sonuna kadar sıkın. Sona gelince zorlamayın.  Misal toplam 280 klik ayar mesafesi saydıysanız ortası 140 klik demektir. Taretleri 140 ıncı kliğe kadar geri gevşetin. Mantıken bu da retıkılı ortaya alır. İnce ayarı bundan sonra yapacağız.

   Dürbünü videodaki gibi tüfeğe yada başka bir düzeneğe yeryüzüne paralel olarak sabitleyin. Su terazisi kullanın, 4-5 metre ileriye bir artı çizin. Yada 1 cm lik bir nokta koyun.  Paralaksı en düşüğe alın zumuda en net görebileceğiniz şekle alın bu da zaten en düşük zum civarı olur. Ve hedefe atış yapıyormuş gibi bakın.DİKKAT, dürbün oküleri yani gözümüzün dürbünde en yakın olduğu lensten gelen görüntüyü ortalayarak bakın. Bu noktada okülerde gördüğümüz yuvarlak görüntüyü dürbün çemberinde altı-üstü ve sağı-solu gözünüzü yani kafamızı oküler merceğe uzaklaşıp yakınlaştırarak ortalayabiliriz..Bunu yapamıyorsanız tripod+kamera ile bakın çünkü onlar hiç sallanmaz  sizde ekrandan takip edeceksiniz. Ama önerim gözle bakmak. Dürbün sabit ve hedef artının ortasında değil ise siz bakarken başka birini yönlendirin ve hedefi sizin için tam artını ortasına getirsin ve orada sabitlesin. Bu halde nişan hattı doğru görülür. Peki gerçekte öylemidir ? Dürbünü bulunduğu eksende  yada başka biz düzenekte sağa sola ileri geri oynatmadan ve bakışınızı bozmadan sola 90 derece çevirin (çeyrek tur).  Retikıl merkezi hedef etrafında yay çizer ise dürbün optik merkezde değildir. Taretlerden ayarlamaya başlayın. Bu arada dürbünü sol-sağ 90 derecede kendi ekseninde döndürmeye devam edinki ayarınızın etkisini görün. Ayarladığınızı düşünüyorsanız 180 derece ve 360 derece ile artının hedef etrafında yay çizip çizmediğini test edin. Bu işlem ustalık gerektirir. Pes etmeyin. Denemeye devam edin. İşlem sonucunda tam merkeze almayı başardıysanız şimdi atış aşamasına geçebiliriz.

   Şimdi anlatacaklarım için senaryomuz şöyle olsun. Dürbünümüz az önce kusursuzca optik merkeze aldığımız 8-32X50 mm standart dürbün olsun. Tüfek kalibresi fark etmez ama hep aynı basınçta atış yaptığımızı, namlumuzun hatasız olduğunu, mermilerimizin ağırlık ve şekillerinin kusursuz ve aynı olduğunu, etkili menzilin 200 yard olduğunu ve bu mesafenin hiç rüzgarsız bir yerde olduğunu ve burada atış yapacağımızı farz edelim. Ve hedefimiz eni 10 cm, yüksekliği 10 metre olan demir bir direk olsun. Hedefin boyunu uzun yazmamın sebebi henüz aşağı yukarı ayarı yapmadığımız içindir. Birde işin mantığı daha iyi anlamanızı istiyorum.
   
   Dürbün ayarlı olduğu için bu aşamada 0 yard ila 200 yard aralığında yukarıdaki şartlar sağlandığı takdirde dikey çizgide hedefi vurduğunuz yerde sağa sola sapma olmaz. Yani direk olan hedefimize 10 Y dan da atsanız 50 yarddan da veya 100 yarddanda atış yapsanız  teorik olarak direği hep ortadan vurmanız gerekir. Sapma sadece aşağı yukarı olur ki buda yerçekimi kaynaklıdır onu ayrıca anlatacağım. İlk etapta direğe  25 yarddan atış yapalım paralaksı da 25 yarda getirmeniz gerekmektedir. Şimdi yapacağımız işlem sıfırlama değil atış yaparak dürbünü tüfeğe doğru şekilde montaj yapma aşamasıdır. Daha doğrusu kundağına yani ayağın üstündeki kemerin içine yeryüzüne 90 derece yani dimdik  şekilde sabitlenmiş dürbünü ayakları ile tüfeğe monte etme aşaması ve ayarını yapacağız.

   Şimdi dürbünü en uygun şekilde tüfeğin kızağına monte ediniz ve 25 Yardda yatarak destekli 3 atış yapın. Büyük bir ihtimal ile direği vuramayacaksınız. Kesinlikle bundan sonra taretlerle oynamıyoruz hele hele de sağdaki taret ile. Artık o tareti unutun. Merminin nereye gittiğini anlamak için direğin arkasına 50-60 cm eninde karton gibi bir nesne koyun. Eğer atış direğin tam ortasında değilse merminin misal 15 cm gibi sağa yada sola saptığını görürseniz şimleme denen teknik ile dürbün ayaklarını besleyerek atışı direğin ortasına almaya çalışacağız. Yani namluyu dürbünün pozisyonuna göre sağa yada sola yönelteceğiz. Atışta sağı vuruyoruz isek, dürbünün arka tarafını tüfeğe göre biraz sola itecek şekilde arka ayağın sağ tarafına dolgu yapıyoruz. Bunun mantığı şudur. Dürbün hiç oynamıyor gibi düşünün arka ayağın sağına dolgu yaparsanız namluyu sola itmiş olursunuz. Yani artık namlunuz biraz sola çevrilmiş demektir. Bunu anlamadıysanız elinize bir kurşun kalem alın ve üstüne bir kalem  tıpası gibi bir şey koyun. Kalem namlu olsun tıpada dürbün. Tıpayı sağ elinizle sabit tutun ve alttaki kurşun kalemi yani namluyu sağa sola çevirin. Tıpanın pozisyonuna göre nerelere dolgu yapınca namlunun ne tarafa yöneldiğini böylece göreceksiniz. Tekrar 3 atış daha yapın, gene tam ortadan değilde gene biraz sağdan vurduysanız dolguyu biraz daha arttırın. Ben, şimlemeyi ön ayakta sağ sol sıfırlama için tercih etmiyorum. Arka ayakta yeterince yer kalmazsa çaprazlama istikamette zorunlu ise ön ayağa dolgu yapılabilir. Tekrar ilave dolgudan sonra tekrar 3 atış yapın. Artık ortadan vuruyor olmalısınız. Şimleme için şampiyer, röntgen filmi, kola tenekesi gibi nesneler kullanın. Atışınızı aynı hedefte 50 yard 75 yard, 100-150-200 yardda deneyin. Hep ortadan vurduğunuzu görünce bu iş olmuş demektir. 25 yardda vurduğunuz hedefi diğer mesafelerde vuramıyorsanız burada atış becerisi devreye girer. Taretle oynamayın. Çünkü deney şartlarında atış yaptık ve dış etkenleri yok saydık. Yani rüzgar yok basınç aynı tüfek aynı mermi aynı. Artık dürbün sağ sol ayarı sıfırlanmış demektir. Gerçekte bu sabitlediğiniz nokta aynen kalmalıdır. Bundan sonra sağ tareti sadece rüzgarı tahmin ederek ayarlayacaksınız. Onu da klikleri sayarak yapacaksınız. Mesela 200 yard da atış yapıyorsunuz ve sağdan hafif rüzgar var. Bu, mermiyi sola doğru sürükleyeceğinden sağ tareti gevşeterek atışı ortalayacağız. Bu tarete yani sağdaki taret haklı olarak rüzgar tareti deniliyor. Sebebi budur. Sağ tareti sıkarsanız (saat yönünde çevirirseniz) nişan hattı sola kayar. Gevşetirseniz hattın istikameti sağa doğru kayar. Yani biz bu atışta nişan hattını sağa almak istiyoruz yani sağ tareti gevşeteceğiz. Ne kadar klik gerekeceği rüzgar hızını hesaplayıp yaptığınız atış tecrübelerinize bağlıdır. Bununla ilgili hazır tablolarda vardır. Yani bir klik 200 yardda kaç cm sapmaya yol açıyor ve bu hangi rüzgar hızında gerekir vs gibi bilgiler ileri derecede atış bilgisi gerektirir.   Atışınız bitince aynı sayıda kliği sayarak tareti eski yerine getirmeyi kesinlikle unutmayın. Yoksa optik merkezi kaymış olarak en başa dönmeniz gerekir.

   Şimdi sıra aşağı yukarı ayarımızda. Bu ayarı istediğiniz mesafeden yapabilirsiniz. Hesaba katmanız gereken merminin etkili menzilde yerçekiminden ne kadar etkilendiğidir.
Direğimizin ortasına direğe paralel bir çizgi çizin. 100 yarddan 3 atış yapacağız. Paralaksı da 100 yard a getirin. Unutmayın bizim tüfeğimizin etkili menzilini 200 yard baz almıştık. Atış yaptığımız mesafe bunun tam ortası. Neden bu mesafe olduğunu biraz sonra detaylıca açıklayacağım. Sabredelim.  Hava güzel, mermi güzel, tüfek güzel, dürbün güzel yani koşullar mükemmel, her şey stabil. Ancak yerçekimi var. Ona gücümüz yetmiyor. Neyse 3 atışımızı mükemmel deney ortamımızda yaptık. Çizginin 10 cm  altından vurduğumuzu farz edelim. Namluyu dürbüne göre yukarı kaldırmamız gerekiyor demek. DİKKAT Kesinlikle bu aşamada üst taret ile oynamıyoruz. Şimleme tekniği ile ayaklara dolgu yapacağız. Atışımızı yukarı almak için arka ayağın altına dolgu yapıyoruz. Atışı aşağı almak içinse ön ayağın altına dolgu yapıyoruz. Kelem ve tıpayı elinize alın ve teorik olarak ne yaptığınızı tecrübe edin. Bizim atışımızda 10 cm aşağıdan vuruyor idik. Ön ayağa dolgu yaptık ve tekrar 3 atış yaptık. Ve parelel çizgiyi vurduk. Başarı.

   Burada, tüfeğimizi 100 yard a sıfırlamış ve sabitlemiş olduk. Bundan sonraki değişik mesafelerdeki atışlar için artık taretleri kullanmaya başlayabiliriz. Unutmayın sıfırlama asla taretlerden yapılmaz. Üst tarete “elevation turret” yani dikey-düşey ayar kulesi, sağ tarete ise  “windage turret”  yani rüzgar ayar kulesi denmektedir.

   100 Yard a sıfırladığımız tüfeğimiz ile 0-200 yard arasındaki atışlarımızı artık üs taretten yapacağız. 100 yard da yaptığımız atış teorik olarak balistik açıdan mermimizin namlu ile hedef arasında yukarı doğru çizdiği yayın tepe noktasıdır. Arzın çekim gücü bu yaya sebep olmaktadır. Mermi namludan çıkar, yüklendiği enerjiden ve yiv-setin döner etkisi ile ilk önce yukarı doğru çıkar. Lazer ışığı gibi dümdüz gitmez. Bu yayın yüksekliği her  tüfekte farklıdır. En tepeye ulaşır ve artık yerçekimine karşı gelemeyecek kadar enerjisi azalınca inişe geçer.

   Bu yayın yüksekliğini anlamak için etkili menzili 25 yard lık mesafelere bölün. 8 adet nokta çıkar. 25,50,75,100,125,150,175 ve 200. Şimdi bu mesafelere atış yaparak üst tarette kaç klik hangi mesafede yerçekimi kaynaklı sapmayı yeniyor bunu test edeceğiz ve sonucu yazacağız.

Tüfeğimiz mantıken 100 yardda hedefi vurduğuna göre  25 yardda misal 15 cm aşağıdan vuracaktır. 15 dememin sebebi kavramanızı istememdir. Bu sapma 9 cm de olabilir 30 cm de olabilir. Tüfeğe göre değişir.  Biz 15 cm aşağıdan vurduğunu anlayalım. Bunu ve diğer atışlarınızı yapın. Aşağıdaki gibi bir yay çıkacaktır. Bunu not edin çünkü bu sizin anahtarınız olacaktır.

0 yard 20 cm aşağı (burada tabi namluyu hedefe dayamıyoruz, teorik kısmını anlayalım istedim)
25 yard 15 cm aşağı
50 yard 10 cm aşağı
75 yard 5 cm aşağı
100 yard TAM İSABET
125 yard 5 cm aşağı
150 yard 10 cm aşağı
175 yard 15 cm aşağı
200 yard 20 cm aşağı


Böylece dikey yay cetvelimizi çıkarmış olduk. Eğer yukarıdaki cetvele dikkatlice bakarsanız 25 yarda da üst taret ile sıfırlama yaparsanız tüfeğini aynı zamanda 175 yardayada sıfırlamış olursunuz. 50 yard ile 150 yard aynı, 75 yard ile de 125 yard aynı sıfırlama noktasına denk gelir.

Üst tareti saat yönünde çevirirseniz yani sıkarsanız atışı aşağı almış olursunuz. Klikleri saymayı unutmayın. Atış bitince eski yerine almanız gerekir. Yoksa optik merkezi gene kaybetmiş olursunuz. 100 yardda değilde 25 yardda sabit sıfırlama yapacaksanız şimleme ile yapmanız gerekmektedir. Aradaki farkı anlamak gerekir. Taretleri sadece yerçekimini ve rüzgarı egale etmek yani onlardan kaynaklı sapmaları tölare etmek için kullanıyoruz.

Uzun bir yazı oldu. Ama işinize yarayacağından kuşkunuz olmasın. Bunun haricinde daha sonra sizlere mildot, moa ve mesafe hesaplama hakkında bilgi içeren bir yazı yazacağım. Bu arada tabi sizlerde bu konuyu araştırabilirsiniz. Teorik bilgileri aldınız işin mantığını çözdünüz. Artık geriye bol atış antremanları yapmak kalıyor. Verdiğim bilgiler gerçekte olması gerekeni izah etmektedir. Bahsettiğim özel ortamı %100 tutturmak çok zor gibi görüşe de imkansız değildir.. Ekipmanlarınız hatasız olmalı, sürekli aynı basınçta atışlar yapmalısınız. Çözüm regülatör yada scubaya bağlı atışlar olabilir. Aynı kalitede hatasız mermiler/peletler kullanmalısınız. 200 yard rüzgarsız bir ortam bulmalısınız yada böyle kapalı bir alan. Facebook’ ta grubuma beklerim.

https://www.facebook.com/groups/839218626098898


Videolar
1. Erector tüpü yani retikılı bakarak sıfırlamadan önce kabaca nasıl ortaya alacağınızı izleyin.
Baştan sona klik sayma ve 90 derece sağa sola çevirme hakkındadır.
http://www.youtube.com/watch?v=-EvQ7v3lIPg

2. Bakarak optik merkeze almayı izleyiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=R5HCgQ5hIsU

3. Taret ayar yönlerini izleyiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=qODixVxJJow

4. Bu videoda ise kendi imalatım olan kasnak kompresör projemi izleyebilirsiniz. 300 bar scuba doldurabiliyor.
http://www.youtube.com/watch?v=bEYSVUZVVXMErcan KARAKUŞ
Kayseri
05.12.2014
0505 384 07 39
karakuscher@hotmail.com
Kayıtlı
mustafa ekiz
FTBRİZMİR Takımı
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)

Çevrimdışı Çevrimdışı


Üye ID: 4488

Kayıt tarihi 01 Temmuz 2011, 21:54:51

Nerden: izmir
Yaş: 36
Mesaj Sayısı: 584


« Yanıtla #28 : 05 Aralık 2014, 18:41:45 »

Ercan abi emeğine sağlık,birçok kişiye faydalı olacak bu bilgiler.üşenmeden yazmışsın helal olsun.
Kayıtlı

-bilimum ameliyat------------------------------------------------------------------------
Hayal satan,kendini satar...
Aldatan,kendini aldatır...
AA S510 extra
karamurat
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı


Üye ID: 7440

Kayıt tarihi 21 Nisan 2013, 21:05:28

Nerden: izmit
Yaş: 40
Mesaj Sayısı: 187


« Yanıtla #29 : 05 Aralık 2014, 18:56:10 »

Bu kamuran Bey'in yazdığı yazıdaki optik merkez ve sağ , sol sıfırlamadaki şim olayını okuyup anlamsaydım ya daha arazide ot yoluyor olurdum yada hobiyi bırakmış olurdum. Yazı her iki forumda da var ve Benim için forumdaki en faydalı konuların başında gelir.

Her yeni başlayan yada dürbün verdiğim arkadaşlarıma mutlak süretle okuyun diye hatırlatırım bu konuyu.
Kayıtlı
karakuscher
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı


Ercan KARAKUŞ

Üye ID: 8357

Kayıt tarihi 30 Ekim 2014, 10:10:56

Nerden: Talas- KAYSERİ
Yaş: 41
Mesaj Sayısı: 8


« Yanıtla #30 : 08 Aralık 2014, 13:42:12 »

Ercan abi emeğine sağlık,birçok kişiye faydalı olacak bu bilgiler.üşenmeden yazmışsın helal olsun.

teşekkürler. Aslında yazınca bende daha iyi öğreniyorum Gülümseme
Kayıtlı
Koray Balcı
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (+1)
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı


No Pulse, No Chance...

Üye ID: 3251

Kayıt tarihi 14 Şubat 2011, 01:52:27

Nerden: Batman / Tokat
Yaş: 35
Mesaj Sayısı: 790


« Yanıtla #31 : 08 Aralık 2014, 15:04:04 »

Kamuran Bey çok aydınlatıcı, eğitici ve bir o kadar da açıklayıcı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

Birçok başlıkta görmüş olduğumuz, dürbün ayar vidalarını sağa-sola veya yukarı-aşağıya dayamış olmama karşın hala dürbünüm istediğim ayarı tutmadı ve asla da tutmuyor diye yardım isteyen arkadaşlarımızın sorununa güzel bir çözüm ve cevap niteliğinde. Scope shimming ve turretleri ortaya ayarlayarak erector tube u boşta bırakıp vibrasyona en fazla maruz kaldığı en üst düzeyde ayarlamak aslında dürbünün en fazla ayar tutmama sebeplerinden. Bunu da video da anlatmışlar.

http://www.youtube.com/watch?v=AFPBktb4tds

Bu video da, "scope shimming nasıl yapılır ve neden böyle bir şeye gerek duyulur?" sorusuna sizin anlattıklarınızı özetler nitelikte güzelce açıklamış.
Yazılanları anlamak adına seyredilmesini tavsiye ediyorum.

Konuyu altlarda kalmaması ve tüm hobidaşlarımızın faydalanması adına sabitliyorum.
Saygılar.
 
Kayıtlı

kyucel
Kâmuran YÜCEL
A Takımı
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (+2)

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kâmuran YÜCEL

Üye ID: 547

Kayıt tarihi 09 Temmuz 2009, 10:49:04

Nerden: Ankara
Yaş: 48
Mesaj Sayısı: 505


« Yanıtla #32 : 25 Aralık 2014, 09:47:21 »

Teşekkür ederim Koray Bey ilginiz için, bu aralar vakit bulabilirsem yapılan paralaks hataları konusunda bir yazı daha hazırlamayı düşünüyorum, umarın en kısa zamanda konuyu derleyip forumlarda paylaşırım. Selamlar, saygılar...
KayıtlıSi vis pacem, PARA BELLUM!

Hazır ol cenge ister isen sulh-u salah!
KDRGNS76
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı


Üye ID: 8299

Kayıt tarihi 08 Ekim 2014, 17:30:14

Nerden: Ankara
Yaş: 44
Mesaj Sayısı: 84


« Yanıtla #33 : 26 Aralık 2014, 17:35:35 »

6 aydir ilgilendigim bu hobide hicbirsey bilmedigimi anladim. Degerli bilgilerini paylasan ustadlara tesekkur ederim.
Kayıtlı

Kalibrgun Cricket 5.5 PLB
Evanix Monster Sidelever 5.5
Vector Optics 10x40-56 ffp
Leapers 4x16-32
Beretta P4 Storm 4.5
aytek
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı


herkese hayırlı forumlar ve paylaşımlar ..

Üye ID: 8866

Kayıt tarihi 21 Nisan 2015, 10:15:12

Nerden: eskişehir
Yaş: 39
Mesaj Sayısı: 52


« Yanıtla #34 : 23 Mayıs 2015, 00:13:59 »

elinize sağlık.
Kayıtlı
Haluk001
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı


Üye ID: 10305

Kayıt tarihi 18 Şubat 2018, 17:26:29

Nerden:
Mesaj Sayısı: 19


« Yanıtla #35 : 26 Eylül 2019, 08:16:53 »

Optik merkezlemeyi yaptım ve puncher mega pcp de 25mt sıfırlı oldu hiç ayar gerektirmedi.
Kayıtlı
Sabana
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üye ID: 10841

Kayıt tarihi 07 Aralık 2019, 00:01:47

Nerden:
Mesaj Sayısı: 3


« Yanıtla #36 : 03 Ocak 2020, 22:02:48 »

Simdi benim burada anlayamadigim bi nokta var. Yanlissam duzeltin lütfen...
Optik merkeze alinan bi dürbün yatay olarak zaten namluyla ayni hizada olmasi gerekmiyo mu ?
Bakiniz yatay diyorum...
Dikey tamam alt vurucaktir cunki namlu durbunun altinda
Ama yatay ortadan vurmasi gerekmez mi
Yani sag sol şimlemeye neden gerek olsun ?
Bu fx no limit vs tarzi ayaklarla da zaten dikey şimleme yapiliyor
Yatay degil.

Ben mi yaniliyorum acaba ?
Kayıtlı
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntülenme Son Mesaj
SATILMIŞTIR-Vektör Optik Rangefinder
Satılmış Aksesuarlar
ERDİNÇ 5 1792 Son Mesaj 27 Mayıs 2014, 21:12:22
Gönderen: ERDİNÇ
SATILMIŞTIR-Satılık Optik Ürünler
Satılmış Aksesuarlar
beyourself 10 2706 Son Mesaj 27 Eylül 2014, 12:59:35
Gönderen: beyourself
Vektör optik 6 25 56 FFP sıfır dürbünler
Satılmış Aksesuarlar
nazo 8 2594 Son Mesaj 07 Ekim 2015, 22:59:37
Gönderen: ercan
Optik Nişangahlarda Paralaks Sorunsalı
OPTİK Dürbün , Red-Dot, Laser Sight ve Aksesuarlar
SSSalih 11 2911 Son Mesaj 18 Aralık 2015, 09:32:55
Gönderen: SSSalih
Optik Ürünler
Satılmış Aksesuarlar
beyourself 5 1830 Son Mesaj 06 Haziran 2016, 11:11:28
Gönderen: beyourself
archive sitemap1sitemap2sitemapxml
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2011, Simple Machines
SMFAds for Free Forums
serkan_esk
Bu Sayfa 0.089 Saniyede 39 Sorgu ile Oluşturuldu

Google ve orumceklerin son ziyareti 24 Mart 2020, 00:44:41