www.hobisilah.com
07 Haziran 2020, 12:02:32 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
 
   Ana Sayfa   OKUNMAMIŞ KONULAR Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2014 YILI İKİNCİ DÖNEM AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLAMIŞTIR  (Okunma Sayısı 2941 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mozturk
Murat Öztürk
Mod
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (+7)
***
Çevrimdışı Çevrimdışı


Üye ID: 7454

Kayıt tarihi 03 Mayıs 2013, 19:02:38

Nerden: Çanakkale
Yaş: 37
Mesaj Sayısı: 386


Site
« : 29 Mart 2014, 14:17:30 »

2014 Yılının Amatör Telsizcilik Sınavının ikincisi 25 Mayıs 2014 Pazar günü yapılacaktır.

Amatör Telsizcilik Sınav başvuru ve sınav giriş ücreti ödemeleri 08 Mayıs 2014 Perşembe günü mesai bitiminde sona erecektir.

 
Soru bankasına ulaşmak için tıklayınız; http://www.kegm.gov.tr/telsiz/amator/SoruBankasi/sorubankasi.rar
 
A) Başvuru koşulları;

Sınavın kesin saati Sınavın yapılacağı yer ve salon adresleri sınavın yapılacağı tarihten en az 10 gün önce KEGM Web sayfasından duyurulacaktır.

B) Sınavın yapılacağı iller;

Amatör Telsizcilik sınavı 25 Mayıs 2014 Pazar günü Ankara, Çanakkale, Erzurum, İstanbul, İzmir,  Kars, Kocaeli, Kütahya,  Malatya, Mersin ve Samsun illerinde yapılacaktır.

C) Sınav başvuru koşulları;

Amatör Telsizcilik Sınavını Yapma ve Belgelendirme Yönetmeliğinin 12 nci Maddesine göre;MADDE 12

(1) Amatör telsizcilik sınavı için başvuruda bulunacakların on iki yaşından büyük ve temyiz kudretine sahip olması zorunludur.

(2) Sınav başvuruları sınav tarihinden on iş günü öncesine kadar kabul edilir. Müracaatçılar A/B sınıfı veya C Sınıfı amatör telsizcilik belgesinden biri için sınav tercihi yaparlar.

(3) Amatör Telsizcilik Sınav başvuruları KEGM Web sayfası üzerinden (On Line Başvuru İçin Tıklayınız. http://www.kegm.gov.tr/OnlineIslemler/default.aspx?control=amatorSinavOnBasvurusu)   veya e-devlet kapısından elektronik ortamda yapılabileceği gibi adayların KEGM Web sayfasından temin edecekleri (posta ile başvuru formu için tıklayınız. http://www.kiyiemniyeti.gov.tr/userfiles/editor/dokuman/posta-ile-basvuru-formu-2014-2.doc) başvuru formlarını doldurarak şahsen veya posta yoluyla da yapabilirler.

(4) KEGM’e başvuru formunun teslim edildiği ya da ulaştığı tarih başvuru tarihi olarak kabul edilir. Posta veya dernekler aracılığıyla yapılan müracaatlarda yaşanan gecikmeler kabul edilmez.

(5) Müracaatçılar, sınava girecekleri yer olarak başvuru formunda belirtilen bölgelerden birini tercih ederler.

(6) Başvuruların değerlendirilmesi neticesinde sınava girme hakkı kazanan adaylara sınav giriş belgesi verilir ve sınava girme hakkı kazanan adayların listesi KEGM web sayfasında ilan edilir. Kabul edilmeyen başvurular gerekçeleri ile müracaatçılara bildirilir.

Amatör Telsizcilik Sınavını Yapma ve Belge Verilmesi Hizmeti Yönetmeliğinin 16 ncı Maddesinin, 8 inci bendine göre Haberleşme, Elektrik, Elektronik ve Fizik dallarından birinden en az lisans düzeyinde yüksek öğrenim görmüş olan adaylar, teknik konulardan sınava tabi tutulmazlar.
Yukarıda belirtilen bölümlerden birisini bitiren adaylar sınav başvuru formu ekinde bunu belgelemeleri gerekmektedir. KEGM Web sayfası üzerinden veya e-devlet kapısından elektronik ortamda olan müracaatlarda belge, Scanner’dan taratılarak, posta ile müracaatlarda ise adrese gönderilecektir.
KEGM Web sayfası üzerinden veya e-devlet kapısından elektronik ortamda başvuru yapan adaylar vesikalık resimlerini Scanner’dan taratarak, Posta yolu ile sınav başvurusu yapan adaylar ise bir adet vesikalık resimlerini adrese göndereceklerdir.
KEGM Web sayfası üzerinden veya e-devlet kapısından elektronik ortamda başvuru yapan adaylar “ön kayıt işleminiz tamamlanmıştır” İbaresinden sonra, sınav giriş ücretini TC kimlik numarası ile vakıflar bankası şubelerinden herhangi birine yatıracaklar, bu işlemden sonra adaylara sınav başvurularının Kabul veya Ret edildiğine dair e-mail ve/veya SMS ile bilgi mesajı gönderilecektir. Posta ile müracaat edecek adaylar ise KEGM Web sayfasından temin edecekleri başvuru formunu doldurmaları, söz konusu formu postaya vermeden önce sınav giriş ücretini ödemek için, KEGM ile irtibat kurarak kayıt numarası almaları ve herhangi bir Vakıflar Bankası şubesine TC kimlik numarasını belirterek, sınava giriş ücretini ödemeleri, başvuru formu ile ödendi makbuzunu aşağıdaki adrese göndermeleri gerekmektedir.

Sınav giriş ücreti öğrenci ve engelliler için 20 TL

Şehit eş ve çocukları ile gazi, eş ve çocukları sınav ücretinden muaftır.

Diğer adaylar için sınav giriş ücreti 40 TL dır.

Not: Şehit eşi ve çocukları, Gazi, eşi ve çocukları ile engelli ve öğrenciler durumlarını belirten belgeleri Elektronik ortamda yapılan müracaatlarda Scanner’dan taratılarak KEGM Web üzerinden veya e-devlet kapısından, posta ile yapılan müracaatlarda ise adrese göndereceklerdir.
 
 
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Telsiz İşletme Müdürlüğü Beşyol Mah. İnönü cad. No:3/134295 Sefaköy/İSTANBUL
İRTİBAT BİLGİLERİ;
0212 580 98 98 (133) / 0212 334 45 00 (5133)
0212 579 76 25
amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr
Kayıtlı

Zoraki Ultra .177 cal. & BSA 3-9x32 EG
Daisy Powerline 5170 .177 cal. & Docter Red Dot Holo Sight
KWC JERICHO SA941 .17 cal. bb
TA1AAT - KN30ec
 

http://www.muratozturk.com.tr
MuCKaC
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı


Melih

Üye ID: 7649

Kayıt tarihi 16 Eylül 2013, 12:10:13

Nerden: Çanakkale
Yaş: 38
Mesaj Sayısı: 367


Site
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2014, 11:05:53 »

Murat teşekkürler. Bu belge bize Ne kazandıracak yani nerede kulaniriz. Biraz açıklayabilirmisin, kanunen gereklimi?
Kayıtlı

Sentinel
M@STER TEAM
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (+6)
******
Çevrimdışı Çevrimdışı


~·~Carpe Diem~·~

Üye ID: 1069

Kayıt tarihi 01 Ocak 2009, 01:00:00

Nerden: İstanbul
Yaş: 43
Mesaj Sayısı: 3940


« Yanıtla #2 : 31 Mart 2014, 14:04:17 »

Murat kardeşim sağolasın hatırlatma için başvurumu az önce online olarak yapı bankadan t.c. no ile de kayıt ücretini yatırdım hayırlısı olsun bakalım hedef A ama karavanayla dönmek de var sonuçta         
Kayıtlı

M@STER TEAM

Üyelik Sözleşmesi, Forum Kuralları ve Kullanımını buraya tıklayarak okuyunuz

Kendini tanıtmayan ve profil bilgilerini tam ve eksiksiz doldurmayan üyelerimizin üyelikleri sonlandırılmaktadır.Lütfen buraya tıklayarak kendinizi tanıtın

Yeni üyelerimiz; forumumuzda satış İlanı açabilmek için en az 50 gerçek mesaj ve aynı anda 6 aylık üyelik süresi şarttır, aksi halde ilanınız silinecektir.
mozturk
Murat Öztürk
Mod
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (+7)
***
Çevrimdışı Çevrimdışı


Üye ID: 7454

Kayıt tarihi 03 Mayıs 2013, 19:02:38

Nerden: Çanakkale
Yaş: 37
Mesaj Sayısı: 386


Site
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2014, 18:34:03 »

Murat teşekkürler. Bu belge bize Ne kazandıracak yani nerede kulaniriz. Biraz açıklayabilirmisin, kanunen gereklimi?

Ben teşekkür ederim Melih. Bu belge bize ne kazandırır? Nerede kullanılır? sorularına istinaden şunlar sorulabilir aslında. Amatör telsizci kimdir? ne yapar? amatör telsizcilik nedir? amacı, faaliyet konusu nedir? Bu sorulara cevap bulursak belgenin kullanım amacı da otomatik olarak cevap bulacak zaten...

Hiçbir maddi ve siyasi çıkar gözetmeksizin ve milli güvenlik gereklerine bağlı kalmak şartıyla kişisel istek ve çabasıyla radyo tekniği alanında kendisini yetiştirmek amacıyla faaliyet gösteren gerçek kişilere amatör telsizci deniliyor. Ticari ve siyasi yayın çıkarları gözetmeden, bireysel olarak ulusal ve uluslararası ve hatta uzay istasyonları ile rayo haberleşmesini ve bu konularla ilgili tüm araştırmaları kapsayan bir hobidir amatör telsizcilik. Kişinin kendini geliştirmeye yönelik olarak ülkesinde ve dünyadaki diğer radyo amatörleriyle haberleşerek, telsiz haberleşme teknolojisi alanında teknik bilgi alışverişinde bulunarak kendisinin ve ülkesinin adını tüm dünyaya duyuracak şekilde, ulusal ve uluslararası kanunlar çerçevesinde gösterilen faaliyetlerin tümüne de amatör telsizcilik denebilir.

Amatör telsizciler satın aldıkları veya kendi imkanlarıyla geliştirdikleri cihazlarıyla devletin tahsis etmiş olduğu frekans aralıklarında haberleşme sağlarlar. Dünyada yaklaşık 4 milyon, ülkemizde de 10 bin civarında amatör telsizci vardır. Çalışılan cihazlar, çeşitli alıcı vericiler, antenler, sabit telsizler, araç telsizleri, el telsizleri, mors kodu için alıcı ve verici cihazları gibi sayılabilir.

Olağan üstü afet gibi durumlarda neden amatör telsizcilere ihtiyaç duyulur? Ülkemizde çok üzücü ki yakın geçmişte de büyük doğa afetleri yaşanmış ve birçok  insanımız hayatını kaybetmiştir... Bu gibi durumlarda ilk yardım kadar haberleşme de hayati önem taşıyan bir gerekliliktir. Yaşanan tecrübeler göstermiştir ki  günümüz teknolojisi ne yazık ki afet durumunda hizmet veremez duruma gelmektedir. sabit hatlar, mobil gsm hatları, internet vb. haberleşmeye imkan vermemektedir. İnsanların panikle telefona sarılıp santrallerin kilitlenmesi de ayrı bir faktör olabilir... Son zamanlarda bu gibi durumlar için ortak bir haberleşme kanalı yapılması konusunda çalışılsa da yetersizdir. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada aynı sorunlar başgöstermektedir. İşte tam da bu durumda tamamen gönüllü olarak amatör telsizciler devreye girmektedir. Bölgede hali hazırda kurulu olan röleler ile veya röleler hasar görmüşse mobil istasyonlar kurarak çevre iller ve/veya ülkelerle haberleşmeyi sağlayabilmektedirler.

Peki dilediğimiz her zaman, her yer ile, telsiz görüşmesi yapılabilir mi? Kısmi olarak hem evet hem hayır. Çünkü uzak mesafe haberleşmeleri genellikle HF yani yüksek frekans (Hight Frequances) cihazlarla yapılır. Bu telsizlerin haberleşme şekli bildiğimiz el telsizlerinden farklı ve sabit cihazlardır. HF haberleşmesi, güneşin hareketlerine, atmosferik şartlara, mevsimlere göre farklılık gösterir. Bu yüzden her zaman her yer ile görüşmek tam anlamıyla mümkün olmasa da daha kısa mesafelerde görüşme yapmak her zaman mümkün olabilir...

Amatör telsizciliğin halk arasında kullanılan Cb halk bandıyla uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur. Bugün etkinliğini yitirmiş olan cb bandı kullanıcıları bizim gibi sınava tabi tutularak lisans sahibi olmuş kişilerden oluşmadığı için ülkemizde kontrolü tam anlamıyla yapılamadığından amacı dışına çıkmış, gören bilen kişiler tarafından hoş karşılanmayan bir duruma gelmiştir. Geçmiş dönemlerde oldukça popüler olmasına rağmen yerini cep telefonlarına ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni iletişim araçlarına bırakmıştır. Yine CB lerden kalma bir deyim olan Break break arkadaş arıyorum gibi üsluplar bizde asla kullanılmamakla birlikte yakıştırması veya benzetmesi dahi yapılmamalıdır.

Amatör telsizci, centilmendir, sadıktır, dosttur, vatan severdir, kanunlara nizamlara uyar, konuşmasına üslübuna dikkat eder. Belirli bir eğitimden geçerek ve sınava tabi tutularak dünyanın her yerinde geçerli olan ve üzerinde sadece o kişiye ait olan çağrı adı yazılı lisansını alır ve amatör faaliyetlerine o şekilde başlar. Belli kanunlar çerçevesinde bu bir gerekliliktir ve çağrı adı olmayan dolayısıyla lisansı olmayan kişiler telsizle görüşme sağlayamaz. Sağlamaya çalışsa da karşısında muhatap bulamaz. Tespiti halinde de kanunun ilgili yaptırımlarıyla cezalandırılır.

Sonuç olarak toparlarsak bu belgeyi almak için önce başvuruda bulunup sınava tabi tutuluyorsun. Sınavı geçtikten sonra adli sicil durumun gözden geçiriliyor. Herhangi bir adli olayda kaydın bulunmuyorsa, devlet sana özel çağrı adı tahsis edip lisansını teslim ediyor. Bu sürecin tamamı, kontrolü, nizamı, düzeni sağlamak amacıyla olup amatör frekansları cb halk bandı seviyesinden ayırmak olduğunu düşünüyorum. Umarım sorularına cevap bulmuşumdur. 73...

(73 nedemek? Amatör telsizcilik alanında, dünyanın her yerinde tek bir anlamı vardır. "Selamlar" demektir. Bu ifade konuşmaya başlamadan önce karşı taraftaki kişiyi selamlamak veya tam tersi, konuşmayı sonlandırdıktan sonra selam ve saygıyı ifade eden bir işarettir.)

Murat kardeşim sağolasın hatırlatma için başvurumu az önce online olarak yaptım bankadan t.c. no ile de kayıt ücretini yatırdım hayırlısı olsun bakalım hedef A ama karavanayla dönmek de var sonuçta         

Abi umarım A olur olmazsa da B olur sıkıntı yok. Ama C olmak gibi bir durum yok çünkü C için başvurmadın sanırım Gülümseme Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Ne kadar güzel amatörler git gide artıyor aramızda. Yok mu başka bu hobiye gönül veren, merak eden gel vatandaş geel 
Kayıtlı

Zoraki Ultra .177 cal. & BSA 3-9x32 EG
Daisy Powerline 5170 .177 cal. & Docter Red Dot Holo Sight
KWC JERICHO SA941 .17 cal. bb
TA1AAT - KN30ec
 

http://www.muratozturk.com.tr
Sentinel
M@STER TEAM
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (+6)
******
Çevrimdışı Çevrimdışı


~·~Carpe Diem~·~

Üye ID: 1069

Kayıt tarihi 01 Ocak 2009, 01:00:00

Nerden: İstanbul
Yaş: 43
Mesaj Sayısı: 3940


« Yanıtla #4 : 02 Nisan 2014, 16:10:01 »

Günümüz Türkiye'sinde teknolojik anlamda gelişmelerin ardı arkası kesilmezken, skype, line, messenger gibi yüzlerce programla dünyanın öbür ucundaki bir insanla iletişimi saliselerle kesintisiz olarak ister sesli, ister görüntülü, istersekte yazışarak sağlayabiliyorken hala telsiz gibi son derece ilkel yöntemlerle tamamen radyo dalgaları aracılığıyla ve antenler kurarak, sınavlara girerek, paramızla rezil olma pahasına lisans sahibi olupta nihayetinde iletişim kurma zahmetine girmeye gerek var mı?.........

Evet var!!! Peki neden??? 1999 yılındaki depremi bizzat yaşamış bir insan olarak; elimdeki cep telefonunun iletişim için gerekli baz istasyonları da binalarla beraber yerle bir olduğunda plastik ve metal yığını bir kutudan öte faydası kalmadığını üzülerek gördüm. Öyle ki başını iki elinin arasına dayamış hıçkıra hıçkıra ağlayan çocuk ve büyüklerin yanı sıra her yanımızı saran meftaların kokuları dahi bugün hala dimağımın en karanlık mahzeninden fırlarcasına aklımdadır.

Bizler bir hobi olarak atıcılığı seçmiş olan bizler böylesi bir aletin faydasını da herkesten çok daha fazla bilmek zorunda olan kişileriz. Nasıl ki belinize taktığınız gerçek silah 10 yıl taşımanıza rağmen bir defa acil durumda size lazım oluyorsa telsiz de aynı şekilde normal zamanda sadece eğlenceli bir hobi malzemesiyken bir afet vs.. acil durumda hayat kurtaracak bir araçtır ve şarttır. Bundan dolayıdır ki mümkün olduğunca hepimiz bu konuyada gereken önemi göstermeli ve dahi bu sınava katılıp lisansımızı aldıktan sonra uygun fiyatlı bir telsiz edinip bölgemizdeki afet koordinasyon veya trac merkeziyle irtibata geçerek özel durumlarda yapılması gerekenlerle ilgili bilgi ve eğitim almalı, zaman yaratıp dönemsel tatbikatlara katılmalı ve çevremizdeki herkesi de bu konuda bilinçlendirmeliyiz.

Sözlerimi affınıza mağruren burada sonlandırırken buraya kadar okuma sabrı gösteren herkese teşekkür eder, sürçü lisan ettiysem affınızı dilerim.

Saygılarımla.
Kayıtlı

M@STER TEAM

Üyelik Sözleşmesi, Forum Kuralları ve Kullanımını buraya tıklayarak okuyunuz

Kendini tanıtmayan ve profil bilgilerini tam ve eksiksiz doldurmayan üyelerimizin üyelikleri sonlandırılmaktadır.Lütfen buraya tıklayarak kendinizi tanıtın

Yeni üyelerimiz; forumumuzda satış İlanı açabilmek için en az 50 gerçek mesaj ve aynı anda 6 aylık üyelik süresi şarttır, aksi halde ilanınız silinecektir.
mozturk
Murat Öztürk
Mod
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (+7)
***
Çevrimdışı Çevrimdışı


Üye ID: 7454

Kayıt tarihi 03 Mayıs 2013, 19:02:38

Nerden: Çanakkale
Yaş: 37
Mesaj Sayısı: 386


Site
« Yanıtla #5 : 02 Nisan 2014, 16:24:15 »

Günümüz Türkiye'sinde teknolojik anlamda gelişmelerin ardı arkası kesilmezken, skype, line, messenger gibi yüzlerce programla dünyanın öbür ucundaki bir insanla iletişimi saliselerle kesintisiz olarak ister sesli, ister görüntülü, istersekte yazışarak sağlayabiliyorken hala telsiz gibi son derece ilkel yöntemlerle tamamen radyo dalgaları aracılığıyla ve antenler kurarak, sınavlara girerek, paramızla rezil olma pahasına lisans sahibi olupta nihayetinde iletişim kurma zahmetine girmeye gerek var mı?.........

Evet var!!! Peki neden??? 1999 yılındaki depremi bizzat yaşamış bir insan olarak; elimdeki cep telefonunun iletişim için gerekli baz istasyonları da binalarla beraber yerle bir olduğunda plastik ve metal yığını bir kutudan öte faydası kalmadığını üzülerek gördüm. Öyle ki başını iki elinin arasına dayamış hıçkıra hıçkıra ağlayan çocuk ve büyüklerin yanı sıra her yanımızı saran meftaların kokuları dahi bugün hala dimağımın en karanlık mahzeninden fırlarcasına aklımdadır.

Bizler bir hobi olarak atıcılığı seçmiş olan bizler böylesi bir aletin faydasını da herkesten çok daha fazla bilmek zorunda olan kişileriz. Nasıl ki belinize taktığınız gerçek silah 10 yıl taşımanıza rağmen bir defa acil durumda size lazım oluyorsa telsiz de aynı şekilde normal zamanda sadece eğlenceli bir hobi malzemesiyken bir afet vs.. acil durumda hayat kurtaracak bir araçtır ve şarttır. Bundan dolayıdır ki mümkün olduğunca hepimiz bu konuyada gereken önemi göstermeli ve dahi bu sınava katılıp lisansımızı aldıktan sonra uygun fiyatlı bir telsiz edinip bölgemizdeki afet koordinasyon veya trac merkeziyle irtibata geçerek özel durumlarda yapılması gerekenlerle ilgili bilgi ve eğitim almalı, zaman yaratıp dönemsel tatbikatlara katılmalı ve çevremizdeki herkesi de bu konuda bilinçlendirmeliyiz.

Sözlerimi affınıza mağruren burada sonlandırırken buraya kadar okuma sabrı gösteren herkese teşekkür eder, sürçü lisan ettiysem affınızı dilerim.

Saygılarımla.

Estafrullah abim ağzına sağlık çok güzel yazmış ve yorumlamışsın. Düşüncelerine aynen katılıyor olmakla birlikte bu hobiye şöyle bir benzetme yapıldığını okumuştum. Otomobil çağında bisiklete binmek gibi... Ama şu var ki otomobil çalışmak için benzine ihtiyaç duyar, bisikletin ise böyle bir sorunu yoktur Gülümseme otomobil ile geçemeyeceğin dar bir sokaktan bisikletle çok rahat geçebilirsin Gülümseme evet otomobil çok rahattır ama bisiklet hem masrafsız hem de eğlencelidir...

Bu arada o kadar yad ettik anmadan geçmeyelim. Depremlerde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun... Tüm depremzedelerimize de geçmiş olsun.

 
Kayıtlı

Zoraki Ultra .177 cal. & BSA 3-9x32 EG
Daisy Powerline 5170 .177 cal. & Docter Red Dot Holo Sight
KWC JERICHO SA941 .17 cal. bb
TA1AAT - KN30ec
 

http://www.muratozturk.com.tr
mati
Murat KILIÇ
ES ES TEAM
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (+10)

Çevrimdışı Çevrimdışı


Emekli

Üye ID: 1261

Kayıt tarihi 01 Ocak 2010, 14:57:02

Nerden: ESKİŞEHİR
Yaş: 53
Mesaj Sayısı: 1215


« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2014, 16:36:53 »

Murat eline sağlık çok güzel bir açıklama olmuş.Ben 16-17 yaşlarındayken telsiz çok popülerdi (en azından benim çevremde)10 arkadaşımdan 7 sinde sabit telsizler vardı.Akşamları toplanıp sohbetler edilirdi.
Behiç bey haklısınız.Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin bir noktada tıkanabiliyor.Biz el telsizini ilk avda kullamaya başlamıştık.(Benim Alpu Ovasında bir kaybolma maceram var.Dillere destan.)
Sonra uzun yolculuklar sırasında iki araç seyir halindeyken kullanma gerekliliği ortaya çıktı..Ben çok iyi hatırlıyorum cep telefonları istanbuldan Eskişehire gelirken her yerde çekmiyordu.O zaman telsizlerle haberleşiyorduk.Sonra havalı silah atışları sırasında olmazsa olmazı oldu.Telsiz çok zevkli hobilerden biri.Saygılar.
Kayıtlı

Daystate AirRanger 25 cal.6-24x56  20X sidewinder
Daystate Air Wolf 22 cal.Hawke 6.5-20x42 20x Sidewinder
Rapid HM 1000X 25 cal.Hawke 8.5-25x42 20x sidewinder
Kral Puncer Pro Marine 22 cal. Nikko Stirling 4-16x44
Weihrauch Hw 30 Hawke Varmınt 3-12x44 sf
Weihrauch Hw 75.177 cal.
Walter CP 88 4'' .177 cal.
Walter CP 88 6'' .177 cal.
Luger P 08 .177 cal BB Blowback
Umarex Colt Peacemaker SAA 45.177 cal.BB
Drager 6.8 lt 300 bar
Sentinel
M@STER TEAM
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (+6)
******
Çevrimdışı Çevrimdışı


~·~Carpe Diem~·~

Üye ID: 1069

Kayıt tarihi 01 Ocak 2009, 01:00:00

Nerden: İstanbul
Yaş: 43
Mesaj Sayısı: 3940


« Yanıtla #7 : 02 Nisan 2014, 16:41:41 »

AMİN...


UNUTMADIK; UNUTMAYACAĞIZ...
Kayıtlı

M@STER TEAM

Üyelik Sözleşmesi, Forum Kuralları ve Kullanımını buraya tıklayarak okuyunuz

Kendini tanıtmayan ve profil bilgilerini tam ve eksiksiz doldurmayan üyelerimizin üyelikleri sonlandırılmaktadır.Lütfen buraya tıklayarak kendinizi tanıtın

Yeni üyelerimiz; forumumuzda satış İlanı açabilmek için en az 50 gerçek mesaj ve aynı anda 6 aylık üyelik süresi şarttır, aksi halde ilanınız silinecektir.
comert
Mod
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)
***
Çevrimdışı Çevrimdışı


Üye ID: 7588

Kayıt tarihi 04 Ağustos 2013, 08:54:14

Nerden: İstanbul
Mesaj Sayısı: 38


« Yanıtla #8 : 02 Nisan 2014, 21:45:20 »

Verilen bilgilere bende bir ilave yapmak istiyorum.

 Bazen rafting, dağcılık , doğa yürüyüşü , keşif, avcılık vs vs  çeşitli aktiviteler için  kırsal alanda , medeniyetten oldukça  uzaklaşırız. Böyle bir ortamda kaybolmamız ve bulunamamız oldukça yüksek ihtimal.  Böyle haber alınamayan kayıp bir kişiyi eğer açıksa cep telefonu sinyalinden de bulmak elbette mümkün , ancak gsm operatörleri bu bilgiyi resmi merciilerden yazılı bir emir getirmedikçe kimseyle paylaşmıyorlar.

  Eğer aprs özellikli bir telsiz alırsanız. Telsizinizin sinyalini online aprs haritalarından takip etmek ve telsizin bulunduğu alanın noktasal korrdinatlara ulaşmak olddukça kolay.  Telsizinizin pili bitse dahi , 24 saat kadar yerini öğrenmek istediğiniz telsizden alınan son siyal noktasını hiç bir resmi mercii ile uğraşmadan internet üzerinden  görebilirsiniz.

 Yani telsiz sırf iletişim için değil aynı zamanda konumun bulunmasında da oldukça faydalı bir alet. Pmr telsizlerde bu özellik yok. Dual bant olması gerekiyor. Bu özelliklikli bir telsiz  satın alabilmek için bile  lisans gerekiyor..

 ( lisansı olnayanlara dual bant telsiz satışı yapılmıyor arkadaşlar, sahibinden com veya  sanal pazarda yurda kaçak yollardan sokulmuş  çin malı telsiz satışları ne yazık ki olabiliyor. Bu türlü satıcılar malını satabilmek için alıcıya lisans sormuyor. Linasn aldığınız vakit size bir çağrı adı verilir. her türlü anonsunuzu bu çağrı adı ile yaparsaınız

  Lisansız dual bant amatör kanallara girerseniz karşınızdaki kişi ilk olarak çağrı adınızı sorar buna cevap veremezseniz yaptığınız anons ne kadar ciddi ve gerçek olursa olsun dikkate alınmaz. Ayrıca linas olmaksızın amatör kanallara girdiğiniz tespit edilirse 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanırsınız )


 Koordinattan konum belirleme özellikle kırsalda kaybolma veya yaralanmaktan dolayı hareket edememe durumlarında hayati önem taşıyor. aprs sistemide bu düşünülerek yapılmış. Aşağıdaki linkte tıklarsanız ülke genelinde aprs özellikli telsizlerin konumlarını görebilirsiniz.

http://tr.aprs.fi
Kayıtlı
comert
Mod
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)
***
Çevrimdışı Çevrimdışı


Üye ID: 7588

Kayıt tarihi 04 Ağustos 2013, 08:54:14

Nerden: İstanbul
Mesaj Sayısı: 38


« Yanıtla #9 : 02 Nisan 2014, 22:26:07 »

  Bir ilave daha yapayım. A sınıfı lisansınız varsa ( Sınavda 75 puan ve üzerini alanlar hak ediyor ) radyo istasyonu kurabiliyorsunuz. İşletebiliyorsunuz.

-----------------------------------------------------------------------

 (  Bunan sonra yazacaklarım sayfada kalıp kalmaması tamamen bölümün moderasyonunun insiyatifindedir. İçerğin Uygun bulunması durumunda silinebilinir )

 Oldukça faydalı olan telsiz cihazını , amacından farklı şekilde  "çakalca"  kullanmakta mümkün. Bunları bilin duyarsanız şasırmayın . hele hele yazılanları  , yapmaya hiç kalkışmayın. Bilgi amaçlı yazılmıştır.

  Sesli düşünelim.  Diyelim ki bir komşularıma gıcığım  ve onu delirtmek istiyorum.ama öyle bir şey yapayım ki  bu suç olmasın ve bende  bilmesin , yaptğım şey ortaya çıksa  dahi komşum bana bir şey yapamasın , dava açsa dahi mahkeme bana ilişmesin.

  50 veya 100 wattlık sabit bir telsiz alsam , birde komşunun anteninin yanına bir telsiz anteni taksam. konuşmak için her mandala bastığımda , anten etrafında oluşan Rf manyetik alanı komşumun tv sinyallerini bozar mı ? ( bozmaz mı , hatta antene dokunın elini bile 2. derece yanık oluşacak kadar yakar .Rf yanığı pistir. )

 Bozar bozmasına ben iletişim yapıyorum. Yani komşu utanmasa sırf yayınını bozmak için bu işlere kalkıştığımı iddia edecek. komşu antenini söksün başka yere taksın. Gerçi HF frekansından çıkış yapıyorsam ,çatının neresine takarsa taksın farketmiyor ama uğraşsın biraz , antencilerde ekmek yesin biraz,  belki bir yer bulur hakkaten .

kEğer afet koordinasyona  kayıtlıysam o anteni mahkeme kararıyla bile sökmem. Çünkü mahkeme  bu antenin sökülmesi yönünde karar veremiyor. ( komşum için yaptığım plan oldukça haince değil mi ? )


 Özel bilgi : Eski Cb halk bantları 40 km menzilli olsa dahi , uygun atmosfer şartlarında kat kat fazlası uzaklığa yayın yapabilir.

  Dual bantta mantık farklıdır. Arada sinyalinizi kendi menzili kadar uzatan röle istasyonlarıda varsa , mesafe kavramı kalmıyor.  Yani cb 50 wattlık bir telsiz ile dual 50 wattlık bir telsizin menzili arasında dünyalar vardır. röle dilimide uygunsa ülkeler arası badavaya konuşmak gayet mümkündür.  Hatta Hf freskansta uygun röle dizilimi ve atmosfer şartlarında sinyalinizi dünya etrafında 2 tur attırabilirsiniz.


 Sesli düşünmeye devam .

 Olmaz ya , hadi oldu diyelim.aldığım dual bant telsiz her ne hikmetse , emniyetin  konuşmalarını çekiyor. ( Allah Allah )

 Diyelimki tam araçınızı parl etmek isterken telsiz kanalınızdan bu türlü sesler gelmeye başladıverdi ,( Olmaz ya , oldu diyelim ) , Tam o sırada aracınızı park ederken size musallat olan otopark deynekciside  ,telsizden gelen sesleri duyunca anında kayboluveriyor...  Veya "çekme arabanı dükkanın önüne"  diye efelenen  esnaf bir anda , dünyanın en kibar insanına dönüşüveriyor , veya para ver diye yapışan tinerci , dilenci bir anda yokoluveriyor.  ( ilginç )

 Telsiziniz havadaki tüm konuşmaları yakalasa dahi kendinize emniyet görevlisi süsü vermek suçtur. Bu yüzden bu tür bir kanal bulsanız dahi dinlemeyin.Bunu açıp aleni olarak kimselerede dinletmeyin.

Kayıtlı
mozturk
Murat Öztürk
Mod
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (+7)
***
Çevrimdışı Çevrimdışı


Üye ID: 7454

Kayıt tarihi 03 Mayıs 2013, 19:02:38

Nerden: Çanakkale
Yaş: 37
Mesaj Sayısı: 386


Site
« Yanıtla #10 : 08 Mayıs 2014, 12:20:33 »

İlgilenenlere küçük bir hatırlatma... Amatör telsizcilik sınav başvurusu ve sınav giriş ücreti ödemeleri bugün mesai bitiminde sona erecektir. Bilgilerinize.
Kayıtlı

Zoraki Ultra .177 cal. & BSA 3-9x32 EG
Daisy Powerline 5170 .177 cal. & Docter Red Dot Holo Sight
KWC JERICHO SA941 .17 cal. bb
TA1AAT - KN30ec
 

http://www.muratozturk.com.tr
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntülenme Son Mesaj
2011 YILI İKİNCİ DÖNEM AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLAMIŞTIR
Telsiz - Pmr ve Amatör Telsizcilik
termopl 3 1955 Son Mesaj 21 Eylül 2011, 00:07:08
Gönderen: klorr
2014 YILI BİRİNCİ DÖNEM AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLAMIŞTIR
Telsiz - Pmr ve Amatör Telsizcilik
mozturk 0 943 Son Mesaj 27 Aralık 2013, 19:36:28
Gönderen: mozturk
2014 YILI BİRİNCİ DÖNEM AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDI
Telsiz - Pmr ve Amatör Telsizcilik
mozturk 7 6736 Son Mesaj 13 Temmuz 2014, 14:55:32
Gönderen: valibey
2014 YILI İKİNCİ DÖNEM AMATÖR TELSİZCİLİK LİSANSLARI DAĞITILDI
Telsiz - Pmr ve Amatör Telsizcilik
Sentinel 6 2042 Son Mesaj 04 Temmuz 2014, 11:33:47
Gönderen: Sentinel
2014 Yılı Üçüncü Dönem Amatör Telsizcilik Sınavı İçin Başvurular Başlamıştır
Telsiz - Pmr ve Amatör Telsizcilik
mozturk 0 1229 Son Mesaj 12 Eylül 2014, 13:30:49
Gönderen: mozturk
archive sitemap1sitemap2sitemapxml
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2011, Simple Machines
SMFAds for Free Forums
serkan_esk
Bu Sayfa 0.088 Saniyede 40 Sorgu ile Oluşturuldu

Google ve orumceklerin son ziyareti 06 Nisan 2020, 14:27:11