www.hobisilah.com
15 Aralık 2019, 04:08:50 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:

Ana Sayfa   OKUNMAMIŞ KONULAR Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni başlayanlar için kalibre seçimi?  (Okunma Sayısı 6401 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ullash
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (0)
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üye ID: 8138

Kayıt tarihi 25 Haziran 2014, 13:29:00

« : 26 Haziran 2014, 17:25:43 »

merhaba arkasaşlar. aranıza yeni katıldım. forumda araştırdım fakat farklı kalibredeki tüfekler arasındaki temel farkın ne olduğuyla ilgili bir başlık bulamadım.
sizce 4,5 mm mi yoksa 5.5 mm ile mi başlamak daha uygun olacaktır. kullanım amacım açık alanda çok uzak mesafeli olmayan atışlar yapabilmek 30-40 metreye kadar.
başlangıç için 250tl yi aşmayacak bir hatsan tüfek düşünüyorum fakat tercih yapamadım.

Hatsan Striker Edge, Hatsan Striker 1000S veya Hatsan Mod 85 arasında kaldım.

http://www.aksuav.com.tr/default.asp?git=9&urun=2767#.U6vZY67N3fI
http://www.aksuav.com.tr/default.asp?git=9&urun=303#.U6vZZa7N3fI
http://www.aksuav.com.tr/default.asp?git=9&urun=2237#.U6veLq5ftEQ

birbirine benzer tüfekler sanırı fakat aralarında ne fark vardır acaba. striker edge yeni çıkmış sanırım fakat striker 1000s ile görsel dışına bir farkı var mıdır.
bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.
şimdiden teşekkür ederim.
hasank
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üye ID: 6319

Kayıt tarihi 16 Mayıs 2012, 23:15:27

« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2014, 18:55:03 »

5,5 al pişman olmazsın, kullanmak istediğin mesafede en uygun isabet/tahribatı 5,5 verir.

ullash
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Haziran 2014, 10:01:38 »

yanıtınız için teşekkür ederim.

peki kısaca 4,5 5,5 veya daha üstü kalibre arttıkça -aynı silahla atış yapıldığını varsayıyorum- ne değişir tam olarak. ağırlık arttığı için isabete olumlu mu olumsuz mu etkisi olur? daha uzak atış yapmak istesek daha yüksek kalibreye mi ihtiyaç duyarız?

bir de gönderdiğim modellerin arasında herhangi bir fark var mıdır. daha önceki başlıklarda Striker 1000S ile ilgili konu gördüm fakat daha yeni bir model olan Striker Edge ile ilgili bir yorum göremedim. bilen veya kullanan kimse var mıdır Gülümseme
meenet
Mehmet ALLAHVERDİ (Arh +)
A Takımı
Satın Alma Rehberi İşlem Sayısı: (+5)

Çevrimdışı Çevrimdışı

Takım Kaptanı

Üye ID: 1783

Kayıt tarihi 06 Mayıs 2010, 16:12:16

« Yanıtla #3 : 27 Haziran 2014, 10:17:36 »

Merhaba, dediğiniz gibi 25-30 hatta max 50m ye kadar isabetli atış beklentiniz var ise ve de atış alanınız çok rüzgarlı değil ise size tavsiyem 4.5 almanızdır. Bu mesafelere kadar gayet başarılı bir seçim olur. 4.5 ve 5.5 bence araba motoru gibi bir örnek olabilir;) Bahsettiğiniz mesafeler field target müsabaka mesafeleri içerisinde bu nedenle 4.5 tavsiye ediyorum birçok kullanıcı 4.5 kullanıyor ( yaylı ve ya pcp )

Diğer yandan bahsettiğiniz tüfekleri hiç kullanmadım. O konuda bilen birileri tavsiyede bulunacaktır.
Son kararınız ne olursa olsun keyfini çıkarın. Saygılar

Mehmet ALLAHVERDİ Arh +
Daystate MkIV Panther 22 cal. /Nikko Diamond 10-50x60 MD

brus77
Hüseyin Demirt@ş
Admin
Çevrimdışı Çevrimdışı

..:: Full HD ::..

Üye ID: 1591

Kayıt tarihi 07 Mart 2010, 12:06:20

« Yanıtla #4 : 27 Haziran 2014, 10:36:35 »

Genelde yaylı silahlarda 4,5 mm tavsiye edilir ama, 5,5 mm de yeterlidir. Daha üstü kalibre uzak mesafelerde çok düşüyor. Hem 6,35 mm pellet çeşidi az ve pahalı.

Silah konusuna gelince, verdiğiniz tüm modeller HATSAN. Yani genel anlamda hepsi aynı silahlar.
Değerlendirmeye farklı marka silahlarda ekleyin bence.

Bir tavsiye de kesinlikle 0 bir silahla hobiye başlamayın.
Maddi anlamda zararınız çok olur.
Saygılar.

Üyelik Sözleşmesi, Forum Kuralları ve Kullanımını buraya tıklayarak okuyunuz

Kendini tanıtmayan ve profil bilgilerini tam ve eksiksiz doldurmayan üyelerimizin üyelikleri sonlandırılmaktadır.Lütfen buraya tıklayarak kendinizi tanıtın

Yeni üyelerimiz; forumumuzda satış İlanı açabilmek için en az 50 gerçek mesaj ve aynı anda 6 aylık üyelik süresi şarttır, aksi halde ilanınız silinecektir.
ullash
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 27 Haziran 2014, 11:13:40 »

Hatsan forumda müşteri memnuniyeti ve servis alanında çok övgü aldığı için ve modelleri görece ucuz olduğu için hatsan modellerine baktım genelde. Diğer yerli markalar hakkında pek referans yok yabancı olanlarsa genelde pahalı. Farklı marka derken hangilerini kast ettiniz genel olarak bu fiyat aralığında 250 tl ye kadar? Eğer bunlardan birini alacaksam daha yeni bi model olması sebebiyle striker edge i mi tercih ederdiniz? Bir de mod 85 te "Quattro tetik ve SAS sistemi." yazıyor açıklamalarında. Striker da bunların olmaması ne demek, bir dezavantaj mı?

0 silah yerine 2. el almanın mantıklı olduğunu başkaları da söylemişti fakat havalı silahlardan hiç anlamadığım için alacağım 2. el silahın kondisyonunu veya bir sorunu olup olmadığını anlamam imkansız. Yardımcı olacak silahlardan anlayan tanıdık da yok malesef. Bu yüzden 2. el almaya çekiniyorum. Dürbün kullanmayı bilmediğimden ilk etapta dürbünsüz olarak atış yapmayı düşünüyorum zaten.

Açık havada atış yaparken 4.5 mm hafif esintilerden bile etkilenir mi yoksa fazla rüzgar olmadıkçe önemli değil midir?

Biraz fazla soru soruyorum sanırım, kusura bakmayın Gülümseme Bilmediğin birşeye merak arınca biraz böyle oluyo Gülümseme

cevap veren herkese teşekkür ederim bu arada.
brus77
Hüseyin Demirt@ş
Admin
Çevrimdışı Çevrimdışı

..:: Full HD ::..

Üye ID: 1591

Kayıt tarihi 07 Mart 2010, 12:06:20

« Yanıtla #6 : 27 Haziran 2014, 11:24:02 »

Bütçen belirttiğin civarlardaysa zaten başka da pek alternatifin yok.
Ya Hatsan ya Stoeger bakabilirsin.

Servis konusu düşünüldüğünde kesinlikle Hatsan derim.
Belirttiğin fiyat aralığında, modelin çok önemi yok.
Herhangi birini alabilirsin.

4,5/5,5 olayına hiç girmiycem Gülümseme Ona sen karar ver.

Üyelik Sözleşmesi, Forum Kuralları ve Kullanımını buraya tıklayarak okuyunuz

Kendini tanıtmayan ve profil bilgilerini tam ve eksiksiz doldurmayan üyelerimizin üyelikleri sonlandırılmaktadır.Lütfen buraya tıklayarak kendinizi tanıtın

Yeni üyelerimiz; forumumuzda satış İlanı açabilmek için en az 50 gerçek mesaj ve aynı anda 6 aylık üyelik süresi şarttır, aksi halde ilanınız silinecektir.
ullash
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 27 Haziran 2014, 11:39:15 »

Peki o zaman. Sanırım Stiker Edge alcam görsel olarak güzel göründüğü için Gülümseme Bütçe olarak belirttiğimin üstünde ayırmak pek istemiyorum şimdilik yeni başlıycağım için, yeterince zaman bulup seversem daha sonra dürbünle birlikte daha iyi bir model bakarım artık.

4,5 5,5 olayına girmiycem sen karar ver demişsiniz ama gerçekten farklarının ne olduğuna dair hiçbir fikrim yok o yüzden soruyorum. Neye göre karar vereceğimi hangisinin daha isabetli olduğunu bilmiyorum ki Gülümseme Tamamen amatör birinin hangisiyle daha isabetli atış yapacağını düşünüyorsunuz? Link verdiğim sitede sitede striker edge ve mod 85'in 5.5 mm modelleri var sadece. Forumdaki kullanıcılar çoğunlukla 4.5mm mi kullanıyordur.

Bir de en son soru. İstanbul'da silahı almadan önce görmek için önerebileceğiniz ilgili bilgili bir satıcı var mıdır? Yoksa internetten al geç mi dersiniz. Aksu av daha önceki konularda da geçmiş güvenilir bir site sanırım. Ordan alırım olmazsa.
meenet
Mehmet ALLAHVERDİ (Arh +)
A Takımı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Takım Kaptanı

Üye ID: 1783

Kayıt tarihi 06 Mayıs 2010, 16:12:16

« Yanıtla #8 : 27 Haziran 2014, 12:11:06 »

Peki o zaman. Sanırım Stiker Edge alcam görsel olarak güzel göründüğü için Gülümseme Bütçe olarak belirttiğimin üstünde ayırmak pek istemiyorum şimdilik yeni başlıycağım için, yeterince zaman bulup seversem daha sonra dürbünle birlikte daha iyi bir model bakarım artık.

4,5 5,5 olayına girmiycem sen karar ver demişsiniz ama gerçekten farklarının ne olduğuna dair hiçbir fikrim yok o yüzden soruyorum. Neye göre karar vereceğimi hangisinin daha isabetli olduğunu bilmiyorum ki Gülümseme Tamamen amatör birinin hangisiyle daha isabetli atış yapacağını düşünüyorsunuz? Link verdiğim sitede sitede striker edge ve mod 85'in 5.5 mm modelleri var sadece. Forumdaki kullanıcılar çoğunlukla 4.5mm mi kullanıyordur.

Bir de en son soru. İstanbul'da silahı almadan önce görmek için önerebileceğiniz ilgili bilgili bir satıcı var mıdır? Yoksa internetten al geç mi dersiniz. Aksu av daha önceki konularda da geçmiş güvenilir bir site sanırım. Ordan alırım olmazsa.

İsabet konusunda şüpheniz olmasın, her iki kalibrede gayet başarılı.
max 50m için konuşuyorsak 5.5 da 4.5 tatmin edecektir. Daha uzak mesafe için şahsi fikrim pcp ye geçmeniz.
Hız, isabet ve mühimmat ağırlıkları gibi etmenler durumu değiştireceği için kalibre seçimi değişiklik gösterecektir.

Ama yine söylüyorum 50m ye kadar kullanım için BENCE iki kalibrede seçilebilir. Forumda her iki kalibre ile başarılı atışlar yapmış arkadaşlar var. Kararsız kalmanız son derece normal. Saygılar

Mehmet ALLAHVERDİ Arh +
Daystate MkIV Panther 22 cal. /Nikko Diamond 10-50x60 MD

ullash
üYe

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 30 Haziran 2014, 13:42:19 »

Okuyan ve ilgilenen herkese cok tesekkur ederim.
Hatsan Striker Edge 5.5mm aldim. Henuz atis yapamadim fakat umarim pisman olmam.
Bu arada aksuav a ilgileri ve hizlari icin ayrica tesekkur ediyorum. Cuma aksami 5:30 da verdigim siparisi yarim saat icinde kargoya teslim edip beni cok sasirttilar Gülümseme

Kalibreleri karsilastiran yerli kaynak bulamadim ama birkac yabanci siteden yardim aldim. Konuyu kisaca ozetleyen bir makaleyi buraya kopyaliyorum belki baska yeni baslayan arkadaslara faydasi dokunur.

http://www.airgundepot.com/air-rifle-caliber-selection.html
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: